MARATON PISANIA LISTÓW

Maraton pisania listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia podczas Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Organizowany jest przez międzynarodową organizację Amnesty International. Wydarzenie to ma zmobilizować ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.

W roku 2018 w Polsce podczas maratonu napisano 308 974 listy! A w tym roku także nasza szkoła włączyła się do akcji i 28 listopada kilkudziesięciu uczniów naszego liceum pisało listy w obronie więzionych na całym świecie ludzi. Jedną z takich osób jest Emil Ostrowko, mieszkaniec Białorusi, nasz rówieśnik. Aresztowany jako 17 latek, skazany na 8 lat więzienia i zmuszany do bardzo ciężkiej, wielogodzinnej pracy.

Pisaliśmy też w obronie Magai Matiop Ngong – 15 latka z Sudanu przebywającego od 2 lat  w celi śmierci, skazanego na karę śmierci, bez prawa do obrony.

Właśnie w obronie takich jak Emil i Magaia osób, wystąpiliśmy przyłączając się do tej wspaniałej akcji.

Maraton we współpracy z Wyższą Szkołą Handlową zorganizowały w naszej szkole panie Anna Bednarczyk, Ewelina Urbańska i Anna Wojcieszek.