Wycieczka do Bawarii

W dniach 22–29 kwietnia 2025 r.  uczniowie  naszej szkoły udali się do Bawarii, by wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. 26 kwietnia 2025r. o godz.14.00  uczestniczyli w Mszy Świętej odprawionej przez abp. Józefa Kupnego w Kaplicy Śmiertelnego Lęku Chrystusa na terenie obozu. Po Eucharystii uczniowie zwiedzali obóz, w którym polscy więźniowie,  licząc łącznie 40 713 osadzonych, stanowili największą narodową grupę, a spośród 2 760 duchownych aż 1780 było Polakami. Udział w polsko-niemieckich uroczystościach był możliwy dzięki wsparciu śp. biskupa  Piotra Turzyńskiego i  Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.

Po uroczystościach doszło do wzruszającego spotkania z absolwentką szkoły, która zdawała maturę w 1984r., a rozpoznała młodzież naszego liceum po charakterystycznych kołnierzach.

Wyjazd do Niemiec w ramach obchodów rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady stał się okazją do poznania pięknych miejscowości na terenie Austrii i Niemiec. Pierwszym miejscem postoju był Linz, w którym pod osłoną nocy młodzież podziwiała majestatyczną starówkę tego miasta. Kolejnym przystankiem był Salzburg – miasto Mozarta, w którym znajdują się domy kompozytora i piękne  ogrody Mirabell. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili  bajeczne zamki  Ludwika II: Linderhof, Hohenschwangau i Neuschwanstein. Niezapomnianą atrakcją było także przejście przez most Marienbrücke zawieszony nad niemal stumetrową przepaścią i odwiedziny   Garmisch-Partenkirchen – zimowej stolicy Niemiec, w której co roku 1 stycznia odbywa się jeden z konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Kolejnym przystankiem było Monachium. Stolica Bawarii urzekła piękną  starówką, słynnym  kościołem Mariackim – symbolem miasta – a także Kolumną Mariacką, Starym i Nowym  Ratuszem. Ostatniego dnia uczniowie udali się do średniowiecznej Ratyzbony – jednego z najstarszych miast Bawarii. Podczas spaceru po starówce wzięli udział w grze miejskiej przygotowanej przez  nauczycieli. Ich zadaniem było odnalezienie następujących zabytków: Katedry św. Piotra (Dom St. Peter), Starego Ratusza (Altes Rathaus), Bramy Porta Pretoria z czasów rzymskich, Kamiennego Mostu (Steinerne Brücke) oraz Domu Keplera. Ostatnim eksplorowanym  miastem Bawarii  była wspaniała Norymberga, w której podziwiać można było kościół św. Wawrzyńca, Rynek Główny z „Piękną Fontanną” i kościołem Mariackim (Frauenkirche), Stary Ratusz, kościół św. Sebalda z dziełami Wita Stwosza oraz zamek cesarski. Uczniowie i nauczyciele na długo zapamiętają tę wyjątkową wyprawę, która odbyła się pod niezastąpionym przewodnictwem Pani Dyrektor Edyty Szczepańskiej-Pałki. Piękne bawarskie krajobrazy, lokalne jedzenie, bogata kultura i fascynująca historia pozostaną na zawsze w naszej pamięci. Opiekunami wycieczki byli: wicedyrektorzy Edyta Szczepańska-Pałka i  Grzegorz Stępień, Monika Drążyk,  Beata Drążyk-Ołtarzewska, Magdalena Płaskocińska i  Zbigniew Sompolski.

Anglojęzyczny Konkurs w bibliotece szkolnej.

28 kwietnia 2025 r.  w bibliotece szkolnej odbył się finał konkursu anglojęzycznego organizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy: Elżbietę Olszewską i Iwonę Nowakowską oraz p. Iwonę Pawlak. Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa w j. angielskim oraz rozwijanie umiejętności twórczych i literackich uczniów.
Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
I miejsce – Judyta Tomalska z kl. 2d
II miejsce – Dawid Gromski z kl. 1d
III miejsce – Dawid Główka z kl. 1 d.
 
Gratulujemy!

34 Regionalny Konkurs Literacki

Dnia 23 kwietnia w budynku Młodzieżowego Centrum „Arka” w środowy wieczór miał miejsce wyjątkowy finał 34 edycji Regionalnego Konkursu Literackiego. Podczas niego poznaliśmy laureatów, którzy zachwycili oceniającą pracę jurorkę. Była nią radomska pisarka Eliza Mikulska.
Tematem, a zarazem hasłem 34 edycji było słowo „Uskrzydleni”. Zadaniem osób biorących w konkursie było napisanie opowiadania, które będzie inspirowane tym słowem. Konkurs podzielony był na dwie kategorie, młodzież w wieku 15-18 lat oraz autorów powyżej 18 roku życia.
Wyróżnienia otrzymali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im . M. Konopnickiej w Radomiu –Antonina Szcześniak uczennica kl. 2A oraz Alicja Dziuk – uczennica kl. 3F. Opiekunką konkursu była p. Sylwia Okomska-Kaca.
 
Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!
 
Organizatorami konkursu byli: Stowarzyszenie Centrum Młodzieży – „Arka” w Radomiu, XII Liceum Ogólnokształcące im. Witolda Gombrowicza w Radomiu, Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Konkurs odbył pod patronatem Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego.
 

Wywiadówki

Harmonogram spotkań wychowawców z rodzicami 24.04.2025 (czwartek)
Godzina 17:00
1A – p. Ł. Smolarczyk – sala 204
1B – p. E. Bogdańska – sala 206
1D – p. I. Łoboda – sala 115
2A – p. S. Okomska-Kaca – sala – 6
2B – p. J. Karpińska – sala -107
2C – p. I. Kozubek – sala 103
2D – p. S. Łygan – sala –201
2E – p. A. Bednarczyk – sala 14
2F – p. L. Grelak-Choraczyńska – sala – 10
2G – p. A. Kornak – sala – 108
Godzina 18:00
3A – p. A. Zając – sala -16
3B – p. P. Stodulski – sala -207
3C – p. J. Petrzak – sala- 106
3D – p. K. Szarpak – sala- 23
3E – p. K. Wilkanowicz – sala 12
3F – p. A. Majkusiak – sala- 114
Dzień otwarty od godz. 17:00 do 19:00. Nauczyciele dyżurują w pokoju nauczycielskim.

Wielkanoc 2025

Tegoroczne przedstawienie z okazji Świąt Wielkiej Nocy ukazywało ludzkie życie jako pielgrzymowanie.
Droga była motywem przewodnim, a uczniowie wyśpiewali: „wędrówką jedną życie jest człowieka”, „daj nam, Panie, odkryć nowy szlak”, „Tobie powierzam mą drogę”, „postanawiam iść za moim Panem i nie boję się”. 
Wędrowiec rozpoznawał, że to Jezus jest Życiem i Zmartwychwstaniem. 
„On jest Drogą, nie zabłądzę, gdy nią będę szedł;
On jest Prawdą i nikt przy Nim nie oszuka mnie;
On jest Światłem, a w ciemności człowiek nie chce tkwić;
Z Nim powstanę kiedyś z grobu, aby w pełni żyć”. 
Przedstawienie było dedykowane śp. ks. bp. Piotrowi Turzyńskiemu. 
Wystąpili uczniowie z klas: 1c, 2a, 2c, 2f, 3b, 4b, 4c, 4g. 
 

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w 2LO– kolejny krok!

Za nami pierwsza tura akcji rejestracyjnej potencjalnych dawców szpiku, która odbyła się w naszej szkole 10 kwietnia 2025r. Cieszymy się, że tak wielu uczniów wykazało się otwartością i gotowością do niesienia pomocy osobom potrzebującym. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział – Wasza decyzja może uratować czyjeś życie!

Idąc za sukcesem pierwszego etapu, zapraszamy chętne osoby pełnoletnie oraz w szczególności Rodziców naszych Uczniów na drugą turę rejestracji, która odbędzie się 24 kwietnia (czwartek) w godzinach 16:30–19:00 w naszej szkole. To wyjątkowa okazja, by wspólnie zrobić coś dobrego i dołączyć do grona potencjalnych dawców.

Każdy z nas może być nadzieją dla osoby czekającej na przeszczep szpiku – razem możemy zdziałać więcej!
Do zobaczenia 24 kwietnia! ❤️”.