W dniach 22–29 kwietnia 2025 r. uczniowie naszej szkoły udali się do Bawarii, by wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. 26 kwietnia 2025r. o godz.14.00 uczestniczyli w Mszy Świętej odprawionej przez abp. Józefa Kupnego w Kaplicy Śmiertelnego Lęku Chrystusa na terenie obozu. Po Eucharystii uczniowie zwiedzali obóz, w którym polscy więźniowie, licząc łącznie 40 713 osadzonych, stanowili największą narodową grupę, a spośród 2 760 duchownych aż 1780 było Polakami. Udział w polsko-niemieckich uroczystościach był możliwy dzięki wsparciu śp. biskupa Piotra Turzyńskiego i Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.
Po uroczystościach doszło do wzruszającego spotkania z absolwentką szkoły, która zdawała maturę w 1984r., a rozpoznała młodzież naszego liceum po charakterystycznych kołnierzach.
Wyjazd do Niemiec w ramach obchodów rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady stał się okazją do poznania pięknych miejscowości na terenie Austrii i Niemiec. Pierwszym miejscem postoju był Linz, w którym pod osłoną nocy młodzież podziwiała majestatyczną starówkę tego miasta. Kolejnym przystankiem był Salzburg – miasto Mozarta, w którym znajdują się domy kompozytora i piękne ogrody Mirabell. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili bajeczne zamki Ludwika II: Linderhof, Hohenschwangau i Neuschwanstein. Niezapomnianą atrakcją było także przejście przez most Marienbrücke zawieszony nad niemal stumetrową przepaścią i odwiedziny Garmisch-Partenkirchen – zimowej stolicy Niemiec, w której co roku 1 stycznia odbywa się jeden z konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Kolejnym przystankiem było Monachium. Stolica Bawarii urzekła piękną starówką, słynnym kościołem Mariackim – symbolem miasta – a także Kolumną Mariacką, Starym i Nowym Ratuszem. Ostatniego dnia uczniowie udali się do średniowiecznej Ratyzbony – jednego z najstarszych miast Bawarii. Podczas spaceru po starówce wzięli udział w grze miejskiej przygotowanej przez nauczycieli. Ich zadaniem było odnalezienie następujących zabytków: Katedry św. Piotra (Dom St. Peter), Starego Ratusza (Altes Rathaus), Bramy Porta Pretoria z czasów rzymskich, Kamiennego Mostu (Steinerne Brücke) oraz Domu Keplera. Ostatnim eksplorowanym miastem Bawarii była wspaniała Norymberga, w której podziwiać można było kościół św. Wawrzyńca, Rynek Główny z „Piękną Fontanną” i kościołem Mariackim (Frauenkirche), Stary Ratusz, kościół św. Sebalda z dziełami Wita Stwosza oraz zamek cesarski. Uczniowie i nauczyciele na długo zapamiętają tę wyjątkową wyprawę, która odbyła się pod niezastąpionym przewodnictwem Pani Dyrektor Edyty Szczepańskiej-Pałki. Piękne bawarskie krajobrazy, lokalne jedzenie, bogata kultura i fascynująca historia pozostaną na zawsze w naszej pamięci. Opiekunami wycieczki byli: wicedyrektorzy Edyta Szczepańska-Pałka i Grzegorz Stępień, Monika Drążyk, Beata Drążyk-Ołtarzewska, Magdalena Płaskocińska i Zbigniew Sompolski.