Finał XVII Regionalnego Konkursu Wiedzy o Kulturze Ziemi Radomskiej

W poniedziałek 7 maja 2018 r. w siedzibie Nadleśnictwa Marcule koło Iłży odbył się finał XVII Regionalnego Konkursu Wiedzy o Kulturze Ziemi Radomskiej dla szkół  ponadgimnazjalnych.

Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów Oddział w Radomiu, ma na celu upowszechnienie wśród młodzieży szkolnej wiedzy o historii i kulturze Ziemi Radomskiej oraz rozbudzenie zainteresowania regionem. W tym roku było to upowszechnianie walorów Iłży.

Konkurs składał się z trzech etapów. W I etapie, który odbył się 22 marca 2018 r. w Zespole Szkół Hotelarskich i Spożywczych w Radomiu, uczniowie rozwiązywali test wiedzy o kulturze regionu radomskiego. Ze zgłoszonych 46 drużyn do półfinału zakwalifikowało się 10. II etap miał miejsce 6 kwietnia 2018 r. w Iłży. Uczestnicy w towarzystwie przewodnika spędzili na zwiedzaniu miasta kilka godzin, obejrzeli najciekawsze miejsca w mieście i wysłuchali związanej z nimi historii. Wycieczka po Iłży połączona była z zadaniami terenowymi. Najlepszych 6 drużyn weszło do ścisłego finału.

Podczas ostatniego, III etapu, który odbył się w siedzibie Nadleśnictwa Marcule koło Iłży (dojazd i powrót grupy miały zapewniony w formie przejazdu kolejką wąskotorową na trasie Iłża-Marcule) przedstawiciele szkół rozwiązywali quiz wiedzy o Radomiu, regionie radomskim i Iłży oraz przedstawiali przygotowaną prezentację. Wspólne pieczenie kiełbasek na terenie siedziby Nadleśnictwa Marcule zakończyło ten etap konkursu.

W finale brały udział szkoły z Iłży (LO i ZSP) oraz IV LO im. T. Chałubińskiego w Radomiu. II LO reprezentowała jedna grupa z klasy 2c w składzie: Bartosz Płoński, Natalia Głogowska, Weronika Gryz, Alicja Karcz i Paulina Zielińska, która zajęła zaszczytne 6 miejsce, pamiętając, że w pierwszym etapie konkursu startowało 46 grup z Radomia i okolic. Ponadto drużyna z II LO wykonała najlepszą spośród wszystkich grup prezentację w formie filmu pokazującego nietypowe, ciekawe miejsca w Radomiu.

GRATULUJĘ SUKCESU I DZIĘKUJĘ ZA GODNE REPREZENTOWANIE II LO.

Opiekun: Łukasz Smolarczyk